Odpowiedzialność solidarna inwestora i wykonawcy za zapłatę wynagrodzenia
Inwestor może być zobligowany do zapłaty wynagrodzenia należnego podwykonawcy nawet w przypadku, gdy za dane roboty inwestor zapłacił już generalnemu wykonawcy.
Ustawą z 14 lutego 2003 r. wprowadzono do Kodeksu cywilnego (dalej k.c.) art. 6471, zgodnie z którym (§ 5): „Zawierający umowę z podwykonawcą oraz inwestor i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę." Instytucja solidarnej odpowiedzialności inwestora i wykonawcy za zapłatę wynagrodzenia dla podwykonawcy była odpowiedzią na kryzys budowlany mający miejsce na początku lat 2000. Nie było wówczas zbyt wielu inwestycji, a podwykonawcy przyjmowali zlecenia nie zważając na zaoferowane im warunki. Sytuacja ta doprowadziła do tego, że w praktyce budowano po rażąco niskich cenach, w skrajnych wypadkach niepokrywających kosztów. Do tego część nieuczciwych inwestorów, a nierzadko też generalnych wykonawców, w sposób świadomy nie regulowała swoich należności pieniężnych dla podwykonawców, czując się bezkarnie wobec braku skutecznych regulacji prawnych zabezpieczających podwykonawców przed opóźnianiem lub nieregulowaniem płatności przez inwestorów. W przypadku braku zapłaty wynagrodzenia przez generalnego wykonawcę podwykonawca nie miał żadnego roszczenia względem inwestora. Po należne wynagrodzenie podwykonawca musiał kierować sprawę do sądu przeciwko wykonawcy, który często, jeszcze przed rozpoczęciem procesu, ogłaszał upadłość. Wtedy podwykonawca nie miał już od kogo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta